IV ŁÓDZKA KONFERENCJA GERONTOLOGICZNA
Zapraszamy do zapoznania się z komunikatem dotyczącym IV Konferencji Gerontologicznej z cyklu Refleksje nad starością, która organizowana jest przez Katedra Andragogiki i Gerontologii Społecznej Uniwersytetu Łódzkiego.
IV Konferencja Gerontologiczna
z cyklu: Refleksje nad starością
„Zmieniająca się starość – oblicza starości wczoraj, dziś i jutro”
25-26 lutego 2025 – Łódź
Katedra Andragogiki i Gerontologii Społecznej Uniwersytetu Łódzkiego, Wydział Nauk o Wychowaniu
we współpracy z
Sekcją Gerontologia Komitetu Nauk Pedagogicznych Polskiej Akademii Nauk
Stowarzyszeniem Gerontologów Społecznych
Szanowni Państwo,
po dłuższej przerwie, spowodowanej pandemią covid-19, mamy zaszczyt zaprosić Państwa do udziału w kolejnej – IV Konferencji Gerontologicznej z cyklu Refleksje nad starością, tym razem skoncentrowanej wokół tematu:
„Zmieniająca się starość – oblicza starości wczoraj, dziś i jutro”
Temat zapowiedzianej IV Konferencji wynika z codziennych obserwacji, dotychczasowych badań, w tym badań statystycznych – kohortowych, a także badań biograficznych, w świetle których daje się zauważać zmiany w sposobie jednostkowego i kulturowego doświadczania starości. Choć procesy starzenia się i starość to zjawiska uniwersalne, jednak również osadzone są w kulturze i uwarunkowane społecznie. W zmieniającym się szybko świecie starość także się zmienia i to w sposób zauważalny przez jednostkę, bo na przestrzeni trwania jej życia. Coraz bardziej wydaje się, że każda generacja ma swoją „starość”. Tak jak coraz bardziej różnią się od siebie pokolenia, tak i coraz bardziej różna była/jest/będzie ich starość. Spojrzenie na starość z perspektywy temporalnej: przeszłości, teraźniejszości i przyszłości pozwala ukazać starość jaka była/jest ( w pokoleniu tradycjonalistów), jaka jest ( w pokoleniu baby boomers) oraz jaka może być w pokoleniach młodszych (X, Y, Z i następnych ).
Skłania to do postawienia pewnych pytań:
- Jakie różnice w doświadczaniu starości widoczne są z perspektywy odmienności pokoleniowej?
- Czym była/jest /będzie/może być dla jednostki starość jako okres życia ?
- Czy i jakim zakresie, z perspektywy czasu historycznego i społecznego, starość staje się coraz bardziej pomyślna: dla samej jednostki, jak i dla społeczeństwa?
- Jak starość zmieniały różnorodne czynniki zewnętrzne i jaki miały wpływ na zmianę świadomości poszczególnych jednostek?
- Jaką rolę w tym procesie odgrywała edukacja?
Oprócz kontekstu różnic, interesującym poznawczo jest kontekst podobieństw. Tu nasuwa się pytanie: W czym starość różnych pokoleń jest do siebie podobna? To pytanie o uniwersalne aspekty starości – dostrzeżenie w starości uniwersalnych cech ludzkiego bycia i stawania się. Temat konferencji sugeruje, iż starość się zmienia, ale nie określa jak bardzo i czy zupełnie.
Rozważania wokół zmieniającej się starości mogą przynieść też wymianę myśli i doświadczeń, dotyczącą dobrych praktyk związanych z radzeniem sobie ze starością i czynieniem ją bardziej pomyślną.
W programie konferencji mogą znaleźć się tak referaty naukowe, komunikaty z badań, postery, jak i warsztaty oraz inne zajęcia praktyczne. Zapraszamy do udziału w obradach konferencyjnych pracowników, studentów, doktorantów i absolwentów uczelni wyższych, zainteresowanych podejmowaniem działań na rzecz osób starych. Mamy nadzieję, że także praktycy wyrażą zainteresowanie uczestnictwem w naszym spotkaniu. Przewidujemy publikację kolejnego tomu z serii Refleksje nad Starością. Seria wydana jest w Wydawnictwie Uniwersytetu Łódzkiego.
Dotychczas w tej serii ukazały się trzy tomy:
- Tom 1. Obiektywny i subiektywny wymiar starości, pod redakcją Elżbiety Dubas i Marcina Muszyńskiego (2016),
- Tom 2. Starość w nurcie życia, pod redakcją Elżbiety Dubas i Marcina Muszyńskiego (2019),
- Tom 3. Humanistyczny obraz starości Przesłanki dla gerontologii humanistycznej, Elżbieta Dubas (2024).
Informujemy przy tej okazji, że konferencje z tego cyklu będą kontynuowane i będą odbywać się co dwa lata, w miesiącu lutym, na przemian z Łódzkimi Konferencjami Biograficznymi z cyklu Biografia i badanie biografii.
Oczekujemy na Państwa zgłoszenia do udziału w debacie konferencyjnej, z nadzieją na kontynuację dyskusji merytorycznej i wymianę praktycznych doświadczeń, dotyczących starości i starzenia się,